Dobiegła już końca kolejna i bardzo wyjątkowa edycja Baltic Business Forum. W dniach 18-20 kwietnia 2018 roku goście zebrali się, aby już po raz 10. spotkać się podczas paneli eksperckich, debat oraz konferencji. Równolegle odbywały się również spotkania w ramach Baltic Business Cafe, które były otwarte dla wszystkich.

Baltic Business Forum. Dzień I

Pierwszy dzień tegorocznego BBF rozpoczęła debata otwarcia z udziałem Jerzego Kwiecińskiego, Ministra Inwestycji i Rozwoju. Jej tematem było: „Od Karpat po Bałtyk. Dla Rzeszowa i dla Lwowa, dla Świnoujścia i dla Ystad. Strategie regionalne jako instrumenty budowania spójności Unii Europejskiej i dobrego sąsiedztwa”, a paneliści i zebrani goście rozmawiali o możliwościach strategii regionalnych oraz tego w jaki sposób można budować spójność w Unii Europejskiej. W czasie tego dnia poruszano także problemy dotyczące bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem regionu ABC. Pierwszy dzień Baltic Business Forum zakończyły dwa panele eksperckie:  „GO China, GO Africa, GO Asean, Go…! Rynki perspektywiczne. Jak znad Bałtyku dotrzeć do Adriatyku i do Morza Czarnego? Jakiej infrastruktury drogowej, kolejowej, śródlądowej dróg wodnych potrzebujemy dla zdobycia rynków i wsparcia ekspansji. Forum zostało zakończone ostatnim panelem eksperckim: „Milion mieszkań wyzwaniem w Polsce i na Ukrainie. Rola polityki rządu, inicjatyw samorządów i spółdzielczości”.

Baltic Business Forum. Dzień II

Podczas drugiego dnia Baltic Business Forum zebrani goście mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Grzegorza Kołodki, a także wziąć udział w następujących debatach i panelach eksperckich: „Rzeczywistość 4.0. – czy software zastąpi wizjonerów? Przyszłość polskich miast. Nowe technologie, modne rozwiązania organizacyjne, aktywny PR nie zastąpią społeczeństwa obywatelskiego i jego liderów, wizjonerów, gospodarzy miast” oraz „Biogazownie czy fotowoltaika? Racjonalne zarządzanie energią. Co wybrać? Jak wspierać nowe źródła energii i efektywność energetyczną?”.  19 kwietnia odbyły się również  warsztaty BBF:  „Klastry energetyczne – szansa dla prosumentów i samorządów. Projektowanie krok po kroku”. Tego dnia ostatnią debatą była: „Samowystarczalność energetyczna czy Unia Energii? Ile polityki narodowej, ile wspólnotowej w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego?”. Podczas całej debaty wielokrotnie wracali do tematu budowy Nord Stream 2 wskazując go jako główną oś sporu w UE gdyż w tym przypadku nie chodzi tylko o paliwo, ale również o powiązane z gazem biznesy.

Baltic Business Forum Dzień III

Podczas ostatniego dnia BBF 2018 zebrani goście mogli wziąć udział w debacie z gościem specjalnym: dr. Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Tematem porannej debaty było: „Prawa mieszkańca miasta prawami obywateli”. Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas ostatniego dnia Baltic Business Forum była debata nt. zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce. W jej trakcie zainaugurowano projekt Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej „Partnerstwo i zatrudnienie”, które ma zapobiegać patologiom na rynku pracy.
  1. edycja Baltic Business Forum zakończyła się pożegnalną kawą i zapewnieniem, że już a rok odbędzie kolejna, 11. edycja BBF.