Rejestracja spółki handlowej to proces skomplikowany. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju spółki w zależności od potrzeb działalności, realiów podatkowych i oczekiwań wspólników. Po wyborze rodzaju spółki kolejnym krokiem jest skonstruowanie umowy spółki. Kodeks Spółek handlowy wskazuje, co w takiej umowie winno się znaleźć. Jednak trzeba wiele wiedzy i doświadczenia by prawidłowo dostosować umowę spółki do potrzeb klientów, zachowując przy tym równowagę pomiędzy bezpieczeństwem wspólników, a komfortem działania. Niestety w tym miejscu mam złą informację nie da się zachować komfortu działania i bezpieczeństwa jednocześnie.

Skontaktuj się z prawnikami Kancelarii Tywoniuk & Lewandowski

Jako przykład wskażę jeden z wielu elementów, jakim jest sposób reprezentacji i podstawowe pytanie w przypadku zarządu wieloosobowego. Reprezentacja łączna czy rozłączna? W przypadku reprezentacji rozłącznej mamy wysoki komfort działania, każdy z członków zarządu może spółkę reprezentować samodzielnie, ale ryzyko, że decyzje mogą być podejmowane bez przemyślenia i konsultacji, o podpisywaniu dokumentów za tzw. plecami innego członka zarządu nie wspomnę – niestety zdarzają się takie sytuacje bez względu na narodowość członków zarządu. Odpowiedzialność i konsekwencje szczególnie finansowe podjęte przez jedną osobę będą spoczywały na wszystkich członkach zarządu. W przypadku zastosowania reprezentacji łącznej spada komfort, ponieważ daną umowę musi podpisać minimum dwie osoby, ale za to członkowie zarządu zyskują gwarancję, iż żadna decyzja nie zostanie podjęta pochopnie lub za plecami innych. Nie ma tu złotego środka i właściwej odpowiedzi. To wspólnicy muszą przyjąć właściwe dla nich rozwiązanie, a będzie ono uzależnione między innymi od takich czynników jak wzajemne doświadczenia biznesowe, czy zaufanie, jakim się darzą poszczególne osoby.

Przedmiot działalności spółki

Innym przykładem będzie przedmiot działalności. Konstruując umowę spółki nie możemy koncentrować się na działalności spółki, którą spółka ma wykonywać dzisiaj. By uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z aktem notarialnym i wpisem sądowym zmian w umowie spółki, należy spojrzeć na nią perspektywicznie definiując z jednej strony, czym będzie spółka zajmowała się dzisiaj, ale również, czym może zajmować się w przyszłości, o jaki segment może rozszerzyć swoją działalność?

Rzeczą inną jest fakt, iż wspólnicy koncentrują się na planowanej działalności, ale ilu przedsiębiorców zadało sobie pytanie, „co stanie się, kiedy mnie zabraknie”, na jakiej zasadzie wejdą do spółki następcy prawni by spółka przetrwała.

Przytoczone przykłady są kilkoma z wielu, na które warto zwrócić uwagę. Dlatego ważnym jest by takie decyzje konsultować ze specjalistami mającymi duże doświadczenie w tym względzie. Niespełna dwadzieścia lat doświadczenia zawodowego w doradztwie prawnym z zakresu obrotu gospodarczego przyniosło wiele przykładów, które ukazują jak niedostosowanie umowy spółki do indywidualnych potrzeb klienta może doprowadzić do bankructwa firmy. Z jednej strony powodem bywają nieprzemyślane lub nieskonsultowane wzajemnie decyzje inwestycyjne innym powodem bywa paraliż decyzyjny, który praktycznie zablokuje możliwość podejmowania decyzji. Na drugiej stronie bieguna stawiam spółki, które dzięki przemyślanym dokumentom statutowym oparły się konfliktom wspólników, próbom wrogiego przejęcia czy zapaściom finansowym.

Pisząc ten artykuł przychodzi mi namyśl zdarzenie z przed niespełna dwóch tygodni, kiedy przyszedł klient by skonsultować sporządzany wniosek o wpis do krajowego Rejestru Sądowego. Po analizie umowy i rozmowie z klientem okazało się, że zgodnie z zawartą umową spółka nie mogła realizować zaplanowanej działalności, ponieważ klienci inaczej niż ustawodawca rozumieli zawarte w umowie spółki pkd. Przed złożeniem dokumentów niezbędna była zmiana umowy spółki, co dzięki konsultacji wiązało się tylko z poniesieniem kosztu aktu notarialnego. Ale jakie byłyby konsekwencje fiskalne z powodu wykonywania działalności nieprzewidzianej w umowie spółki?

Mając na względzie powyżej opisane fakty mam nadzieję, że zainicjowałem u osób planujących spółkę przemyślenie problematyki. Powierzenie takich działań specjalistom pozwoli skrócić okres rejestracji. U nas rejestracja spółki może trwać poniżej siedmiu dni, a zawarta umowa spółki pozwoli znacząco zminimalizować ryzyko prowadzonej działalności i ograniczyć koszty związane z rejestracją i dalszą działalnością firmy.

Jeżeli pojawią się pytania chętnie odpowiem na nie w indywidualnej korespondencji. Jeżeli zostaną przesłane na adres Kancelarii kontakt@tywoniuk.com.pl z informacją iż pytanie jest zadane w związku z publikacją na stronie Fundacji IUSTUS.

Rejestracja spółki handlowej. Kancelaria Prawna Tywoniuk&Partners

Jesteś zainteresowany usługą jaką jest rejestracja spółek w Rzeszowie? Zapraszamy do kontaktu

Marianna Płatek

Marianna Płatek

Prezes Zarządu

Prezes Zarządu Fundacji IUSTUS, Partner zarządzający / Prezes zarządu Kancelarii Prawnej TYWONIUK & LEWANDOWSKI – prawnik, specjalista z zakresu prawa obrotu gospodarczego, w szczególności przekształcenia podmiotów prawa handlowego, procesów naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowania i sprzedaży spółek handlowych oraz windykacji należności. W 2015 roku wyróżniony przez Bank Światowy dyplomem uznania od za wkład w rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Jako doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS prowadzi badania naukowe nad zagadnieniami prawa obrotu gospodarczego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie gdzie ukończył studia jednolite, kierunek – Prawo. Ukończył studia podyplomowe – Prawo gospodarcze na Katedrze Prawa Cywilnego i Gospodarczego wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uzyskał tytuł magistra zarządzania realizując specjalność Rachunkowość w Zarządzaniu finansami Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, oraz tytuł licencjata Europeistyki na Wydziale Administracji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ukończył studia pierwszego stopnia Współczesne Stosunki Międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Od 1998 roku zajmuje się doradztwem w obszarze prawa obrotu gospodarczego, realizując przekształcenia podmiotów prawa handlowego, procesów naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowania i sprzedaży spółek handlowych. Wykładowca przedmiotów z zakresu prawa gospodarczego. Prokurent grupy kapitałowej Optimum Consulting Group Sp. z o.o. Dodatkowo od 2012 zajmuje się problematyką prawną szeroko rozumianej ekonomii społecznej. Pełni funkcje doradcze na rzecz podmiotów ekonomii społecznej jest doradcą OWES i Lustratorem spółdzielni. Od 2014 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych w Warszawie. Autor szeregu prawniczych publikacji w obszarze prawa obrotu gospodarczego, spółek kapitałowych oraz spółdzielni socjalnych. Uczestnik i prelegent wielu konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych.