Ukraińcy wspierają nasz rynek pracy i wbrew panującej powszechnie opinii nie wypierają z niego naszych rodzimych pracowników. Jest wręcz przeciwnie, pracownik z Ukrainy podejmuje pracę w tych zawodach oraz branżach, w których są ewidentne niedobory pracowników, wypełniając tym samym ogromną lukę która pojawiła się na polskim rynku pracy.

Agencja Doradztwa Personalnego Personalis

Już nie tylko Polacy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Emigracja zarobkowa do naszego kraju  stała się faktem i nie da się ukryć, iż w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba pracujących w Polsce obcokrajowców a w szczególności Ukraińców.  Możemy to zauważyć w życiu codziennym, słysząc język ukraiński na ulicach, w sklepach czy też różnych instytucjach.

Dane GUS pokazują, że mamy jeden z najniższych wskaźników demograficznych w Europie, tym samym należymy do bardzo szybko starzejących się społeczeństw. Zaistniała sytuacja ma ogromny wpływ na utrzymanie odpowiedniego tempa wzrostu gospodarczego. Wielu ekspertów uważa, że to właśnie pracownicy z Ukrainy mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę tego stanu.

Pracodawcy zatrudniają obcokrajowców, gdyż bardzo często brakuje im rąk do pracy,  a liczba wydawanych dla cudzoziemców zezwoleń na pracę rośnie z roku na rok.

Ukraińcy stanowią największą grupę zatrudnianych obcokrajowców w Polsce, co możemy zaobserwować na poniższym zestawieniu:

 

Najbardziej popularne zawody, wśród których wydano zezwolenia na pracę cudzoziemca w 2015 r. to: tynkarze, kierowcy, zbrojarze, rozbieracze-wykrawacze, spawacze, glazurnicy, pomocniczy pracownicy budowlani. Wszystko są to stanowiska niższego szczebla, na które bardzo ciężko jest pozyskać pracowników polskich. W związku z powyższym, wciąż rośnie zapotrzebowanie na pracowników w tych zawodach i niejednokrotnie jedynym wyjściem z trudnej sytuacji  jest zatrudnienie pracownika z Ukrainy.

Wielu pracodawców, zadaje sobie dzisiaj pytanie:

Co zrobić aby legalnie zatrudnić cudzoziemca?

Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemca z kraju nienależącego do UE lub EOG ma obowiązek uzyskać dla niego zezwolenie na pracę, które wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi, bądź ze względu na miejsce wykonywania pracy. Aby doszło do wydania takiego zezwolenia pracodawca, zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemca, musi zamieścić ogłoszenie o pracy we właściwym miejscowo Powiatowym Urzędzie Pracy. Jeśli z powodu braku zainteresowania ta ofertą w terminie 14 dni nie uda się zorganizować rekrutacji na to stanowisko, lub pomimo zorganizowania rekrutacji w ciągu 21 dni nie uda się wyłonić odpowiedniego kandydata, starosta wydaje pracodawcy zaświadczenie o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Dopiero w takiej sytuacji stanowisko może zostać powierzone cudzoziemcowi, ponieważ bez zaświadczenia wydanego przez starostę, wojewoda nie wyda zezwolenia na pracę.

Można również zatrudnić obcokrajowca bez uzyskania dla niego zezwolenia na pracę. Warunkiem skorzystania z tej uproszczonej procedury jest zarejestrowanie przez podmiot (pracodawcę, lub osobę fizyczną), w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego, lub siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Bez zezwolenia na pracę w Polsce mogą podejmować pracę obywatele: Ukrainy, Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii oraz federacji rosyjskiej.

Wzór zalecanego oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi jest dostępny w powiatowych urzędach pracy oraz na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i polityki Społecznej, oraz na stronach powiatowych urzędów pracy.

Po więcej informacji, na temat zatrudnienia Ukraińców, zapraszamy do kontaktu z firmą Personalis sp. z o.o. Dodatkowo Agencja Doradztwa Personalnego współpracuje z Kancelarią Prawną Tywoniuk&Partners, która zapewnia wsparcie w przeprowadzeniu legalizacji pracy i pobytu cudzoziemca.

Artur Balawender

Artur Balawender

Koordynator procesów rekrutacyjnych

Koordynator procesów rekrutacyjnych, lektor oraz tłumacz języka rosyjskiego. Ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz podyplomowe studia z zakresu Zarządzania zasobami ludzkimi z uwzględnieniem standardów europejskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Instytutu Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 2008 roku jako lektor, tłumacz oraz nauczyciel akademicki języka rosyjskiego. Przez wiele lat doskonalił warsztat nauczyciela i zdobywał doświadczenie w pracy szkoląc zarówno studentów jak i kadrę menedżerską polskich spółek giełdowych. Obecnie w Personalis Sp. z o.o. - bazując na wieloletnim doświadczeniu w pracy z ludźmi - koordynuje oraz prowadzi kompleksowe procesy rekrutacyjne dobierając pracowników o najwyższych kwalifikacjach i predyspozycjach niezbędnych do pracy na danym stanowisku.

Zajmuje się rekrutacją pracowników od najwyższego szczebla, wyszukując odpowiednich kandydatów zarówno z Polski jak i z Ukrainy. Koordynuje i wspiera działania pozwalające firmom na szybki dobór najlepszego na rynku personelu. Dzięki znajomości języka rosyjskiego do jego kompetencji należy współpraca i pozyskiwanie partnerów prowadzących procesy rekrutacyjne na Ukrainie.