Obecnie obserwujemy wszechobecną w mediach dyskusję na temat sytuacji „frankowiczów”, tj. osób posiadających kredyty zaciągnięte we frankach. Jednym z jej elementów jest kwestia opłacalności ogłoszenia upadłości konsumenckiej takich osób. Wprawdzie upadłość konsumencka w świetle znowelizowanych ostatnio przepisów staje się uprawnieniem dłużnika, dającym mu szansę na oddłużenie, to jednak należy zadać sobie pytanie, czy w tej sytuacji ogłoszenie upadłości będzie opłacalne?

Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Aby odpowiedzieć na pytanie należy sięgnąć jak zwykle do stery finansowej. Kluczową w tym przypadku jest świadomość, że przeprowadzenie upadłości konsumenckiej nie jest bez kosztowe. Złożenie wniosku to koszt 40-tu złotych, jednak, co do zasady koszty prowadzonego postępowania zaspokajane są z masy upadłościowej. Wprawdzie, jeżeli majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów, tymczasowo lub trwale pokrywa je skarb Państwa. To jednak pamiętajmy, że w skład masy upadłości wejdzie nasz dom czy mieszkanie, które zostanie prawdopodobnie zlicytowane na poczet posiadanego zadłużenia. Patrząc na utratę własnego lokum należy wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli stracimy mieszkanie czy dom w zamian otrzymamy sumę pieniędzy, która ma nam pozwolić na wynajęcie mieszkania „w tej samej lub sąsiadującej miejscowości”. Należy również dodać, iż dłużnik będąc konsumentem nie ma obowiązku składania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i nie ciążą na nim żadne terminy z tym związane.

 

Jak widać z tak krótkiego przykładu w każdej sprawie jest wiele wątków i zmiennych, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze drogi, na jaką się zdecydujemy. Jednak tracąc możliwość spłacania kredytu i nie widząc możliwości dojścia o porozumienia z Bankiem nie należy sprawy zostawiać licząc, że sama się rozwiąże. Jest to sygnał mówiący, że warto poradzić się specjalisty, by znaleźć rozwiązanie, które zapobiegnie spirali zadłużenia. Często rozwiązaniem jest sprawna, pozbawiona emocji negocjacja z Bankiem, ale innym może być wszczęcia procedury upadłościowej.

Mariusz Tywoniuk

Marianna Płatek

Marianna Płatek

Prezes Zarządu

Prezes Zarządu Fundacji IUSTUS, Partner zarządzający / Prezes zarządu Kancelarii Prawnej TYWONIUK & PARTNERS – prawnik, specjalista z zakresu prawa obrotu gospodarczego, w szczególności przekształcenia podmiotów prawa handlowego, procesów naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowania i sprzedaży spółek handlowych oraz windykacji należności. W 2015 roku wyróżniony przez Bank Światowy dyplomem uznania od za wkład w rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Jako doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS prowadzi badania naukowe nad zagadnieniami prawa obrotu gospodarczego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie gdzie ukończył studia jednolite, kierunek – Prawo. Ukończył studia podyplomowe – Prawo gospodarcze na Katedrze Prawa Cywilnego i Gospodarczego wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uzyskał tytuł magistra zarządzania realizując specjalność Rachunkowość w Zarządzaniu finansami Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, oraz tytuł licencjata Europeistyki na Wydziale Administracji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ukończył studia pierwszego stopnia Współczesne Stosunki Międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Od 1998 roku zajmuje się doradztwem w obszarze prawa obrotu gospodarczego, realizując przekształcenia podmiotów prawa handlowego, procesów naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowania i sprzedaży spółek handlowych. Wykładowca przedmiotów z zakresu prawa gospodarczego. Prokurent grupy kapitałowej Optimum Consulting Group Sp. z o.o. Dodatkowo od 2012 zajmuje się problematyką prawną szeroko rozumianej ekonomii społecznej. Pełni funkcje doradcze na rzecz podmiotów ekonomii społecznej jest doradcą OWES i Lustratorem spółdzielni. Od 2014 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych w Warszawie. Autor szeregu prawniczych publikacji w obszarze prawa obrotu gospodarczego, spółek kapitałowych oraz spółdzielni socjalnych. Uczestnik i prelegent wielu konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych.