Baltic Business Forum w Świnoujściu to coroczne (od 2009 roku) międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów biznesowych, gospodarczych, naukowych i politycznych państw regionu Morza Bałtyckiego oraz krajów Europy Zachodniej, Środkowo-Wschodniej i Południowej, a także Azji. Pomysłodawcą oraz organizatorem pierwszej edycji Forum była Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Celem konferencji jest rozwój współpracy regionalnej pomiędzy krajami Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej, wspieranie działań przedsiębiorców i rozwoju społeczno-gospodarczego w regionie, wymiana bieżących informacji w zakresie zagadnień prawnych i ekonomicznych, zacieśnianie więzi i współpracy Polski z bliższymi i dalszymi sąsiadami.

Tegoroczne Baltic Business Forum to kolejna próba zmierzenia się z problematyką relacji między państwami i ludźmi. Na tym wyjątkowym spotkaniu ponad podziałami uczestnicy z Polski, Szwecji, Ukrainy, Niemiec i Turcji będą dyskutowali, m.in. o tym, jak Polska i Szwecja mogą wspierać Ukrainę w ramach Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej. Będą debaty eksperckie z udziałem ludzi biznesu, nauki, polityki i samorządów, będą przedstawiciele miast progresywnych i przedstawiciele miast z Ukrainy. Nie zabraknie różnorodnych paneli dyskusyjnych oraz prezentacji biznesowych, ofert i możliwości nawiązania współpracy.

Powrót idei Międzymorza w koncepcji „Trójmorza Plus”

Czy odżyje stara idea Międzymorza? Czy jest szansa na ścisłą współpracę w „Regionie ABC” – państw leżących między morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym? Czy będzie to porozumienie państw Unii Europejskiej, czy wzbogacone o państwa spoza Unii, czyli „Trójmorze Plus”? Na te wszystkie pytania uczestnicy szczecińskiej konferencji BBF będą próbowali znaleźć odpowiedź, biorąc udział w licznych sesjach, panelach i warsztatach. Zapowiadają się pracowite dni!

Baltic Business Forum - Flagi Szwecji Polski Unii EuropejskiejKonferencja Baltic Business Forum w Świnoujściu odbędzie się w tym roku w nowym obiekcie z widokiem na morze. Honorowym gościem tegorocznej edycji BBF będzie Szwecja – Ambasada Królestwa Szwecji objęła patronat honorowy nad wydarzeniem. Organizatorzy, doceniając to wyróżnienie,  zapraszają do współpracy i udziału wszystkich, którym bliskie są relacje Polski i Szwecji. Przypominamy, że Świnoujście ma połączenie promowe ze Szwecją w Ystad.

Konferencja BBF rozpocznie się w dniu 20 września 2017 roku o godzinie 12.00.  Wcześniej, od godz. 10.00 będzie rejestracja gości.

Współpraca energetyczna Polski, Ukrainy i Szwecji

Po rejestracji gości Forum rozpocznie się sesją inauguracyjną. Tematem sesji będzie współpraca energetyczna Polski, Ukrainy i Szwecji przed Piątym Szczytem Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Na następnej sesji będzie poruszany temat tunelu dla Świnoujścia: jak siła lokalnego patriotyzmu wpłynęła na decyzję rządu RP i czy inwestycja będzie finansowana ze środków UE.

Rozwój Trójmorza i Regionu ABC

Po lunchu uczestnicy BBF zmierzą się z tematem infrastruktury dla rozwoju Trójmorza. Poddadzą analizie projekty Unii Europejskiej i regionalne, i spróbują odpowiedzieć na pytania, czy mogą one być droga do scalenia Europy, oraz jak podnieść konkurencyjność Polski.

Po przerwie kawowej powróci niełatwy temat Regionu ABC (Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne). Czy mają racje ci, co twierdza, że to atrakcyjny rynek dla globalnych firm budowlanych i deweloperskich?

Pracowity dzień zakończy się galą wieczorną, na której gośćmi honorowymi będą przedstawiciele Królestwa Szwecji.

Miasta progresywne

Następny dzień, od 10 przed południem, upłynie na rozważaniu problematyki miast progresywnych, jak współpraca miast progresywnych wpływa na regionalny zrównoważony rozwój i kto za ten zrównoważony rozwój zapłaci. Po południu ruszy sesja na temat demografii i związanej z nią polityki senioralnej. Na koniec pracowitego dnia w programie przewidziane są warsztaty, które potrwają do godz. 21.

Dzień zostanie zwieńczony kolejną galą wieczorną Tym razem jej bohaterem będzie Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia. W programie jest m.in. wręczenie „Buław Gospodarczych”.

„Bezpieczny Bałtyk dla wszystkich”

Bezpieczny Bałtyk dla wszystkich - Baltic Business Forum W ostatnim dniu BBF 2017, od godziny 16, zostanie przedyskutowany problem współpracy politycznej i wojskowej państw leżących nad Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jak od współpracy bilateralnej przejść do współpracy subregionalnej.

Wszyscy zdają sobie sprawę z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa na Bałtyku, stąd narodził się pomysł sesji poświęconej tym zagadnieniom. Temat „Bezpieczny Bałtyk dla wszystkich” nie jest tematem łatwym, jego realizacja wymaga współpracy wszystkich państw nadbałtyckich, koordynacji systemów i organizacji służb.

Jak widać tematyka jest ważna, szeroka, różnorodna i nietrywialna. Warto ponad podziałami spojrzeć na ewentualne korzyści płynące ze współpracy międzynarodowej, zwłaszcza gospodarczej. Warto odświeżyć ideę Międzymorza, wzbogacić ją o nowe doświadczenia i wspólnie budować lepszą pokojową przyszłość. Tym celom mają służyć wydarzenia takie jak konferencja w Szczecińskim, Baltic Business Forum 2017.

Zachęcamy do rejestracji i aktywnego uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Świnoujście - miejsce Baltic Business Forum