27 lipca w Warszawie odbędzie się Sympozjum pn. ”Konsekwencje ruchu bezwizowego dla polskiej gospodarki, rynku pracy i turystyki”, w którym przewidywany jest udział  przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wydziału Konsularnego Ambasady Ukrainy w Warszawie, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Pracy, Straży Granicznej, Straży Celnej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz PUIG.

Od czerwca tego roku obywatele Ukrainy mogą jeździć do krajów strefy Schengen, w tym, do Polski, bez wizy. Jakie to może mieć znaczenie dla Polski, dla polskiego rynku pracy, dla handlu i wzajemnych kontaktów biznesowych?

Paszport biometryczny - Ukraina

Nowe przepisy dotyczą tylko osób, które posiadają ważny paszport biometryczny, a jak wynika ze statystyk, obecnie jest to ok 3 mln. Nie wszyscy oczywiście są zainteresowani podróżami do krajów europejskich, jednak wszyscy mają taką możliwość.

 

Co się zmieniło w przepisach o ruchu bezwizowym dla osób z Ukrainy?

Osoby zainteresowane wyjazdem z Ukrainy, mogą wjechać do Polski i pozostałych krajów strefy Schengen na 90 dni w okresie 180 dni, czyli w ciągu pół roku. Można przyjeżdżać kilkukrotnie, byle by zmieścić się w limitach czasowych. Są to podobne warunki, jakie obowiązywały przy wizie typu C (tzw. krótkoterminowej). Europejska strona dla migrantów udostępnia praktyczny kalkulator pobytu w strefie Schengen. Na granicy przewidziano wzmożone kontrole dla weryfikacji potrzebnych dokumentów, celu wizyty, a także posiadania środków finansowych wystarczających na utrzymanie podczas pobytu.

Czy to oznacza, że Ukraińcy mają ułatwioną możliwość pracy w Polsce?

Oczywiście, mogą pracować, przez okres 90 dni, na podstawie procedury oświadczeniowej, jak do tej pory posiadacze wizy Schengen. Po tym okresie jednak będą musieli powrócić do kraju. Chyba że zdążą postarać się o kartę pobytu, która umożliwi przedłużenie okresu pracy w Polsce.

Zdaniem wielu przedsiębiorców, należałoby zatrzymać w Polsce obywateli Ukrainy, którzy chcą tu pracować, ułatwiając im osiedlanie się i przyspieszając niezbędne procedury uzyskiwania dokumentów. Wymagałoby to zmian w niektórych przepisach, jak np. w ustawie o pracy sezonowej i krótkoterminowej.

W związku z wieloma pytaniami oraz niejasną interpretacją wielu przepisów Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza podjęła się organizacji Sympozjum pn. ”Konsekwencje ruchu bezwizowego dla polskiej gospodarki, rynku pracy i turystyki”, na którym zaproszone osoby będą starały się pomóc w odnalezieniu odpowiedzi.

Program sympozjum przewiduje omówienie zagadnień takich jak:

Zapisy na sympozjum jeszcze trwają, zapraszamy do rejestracji przy pomocy formularza zgłoszeniowego. Ilość miejsc jest ograniczona.

Udział w Sympozjum jest odpłatny (płatność na podstawie faktury VAT do dnia 24 lipca 2017):

  • 300 zł netto dla firm niezrzeszonych z PUIG
  • 200 zł netto dla firm zrzeszonych z PUIG

 

Podsumowanie Sympozjum.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz