Zmiana formy działalności prawnej

Większość przedsiębiorców swoją działalność biznesową rozpoczyna od prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Prosta i bezkosztowna rejestracja, możliwość skorzystania z łatwiejszych form opodatkowania podatkiem dochodowym… Ułatwienia, które wspierają na starcie. Jednak rzeczy, które pomagają na początku mogą być zagrożeniem w miarę rozwoju firmy. Uproszczone formy księgowości powodują mniejsze obciążenia i wymagają mniejszej wiedzy, ale również nie pozwalają na szczegółowe raportowanie wielu zdarzeń, takich jak np. ocena możliwości inwestycyjnych firmy, śledzenie sprzedaży nowego produktu lub usługi, czy budżetowania wydatków.

 

Jednak nie te elementy stanowią największe ryzyko firm prowadzonych w tej formie prawnej. Pierwszym są ryzyka gospodarcze- często niezależne od samych właścicieli. Pamiętam niedawne wizyty przedsiębiorców, którzy podpisali umowy na wykonanie prac związanych z budową autostrady A4. Swoje zadanie wykonali tylko, że ich zleceniodawca i płatnik zarazem w międzyczasie ogłosił upadłość. Kolejnym przykładem jest inny z naszych klientów, który prowadził transport drogowy rzeczy. Kiedy rozmawialiśmy o ryzykach i związanej z nimi potrzebie zmiany formy prawnej, usłyszałem, iż tylko kombinatorzy tak postępują. Minęło kilka miesięcy od naszej rozmowy- była Wielka Sobota. Jechałem w rodzinne strony by tam spędzić święta. Wtedy zadzwonił telefon, byłem pewien, że klient dzwoni z życzeniami świątecznymi, ale moje zdziwienie było wielkie, kiedy okazało się, że klient zasypuje mnie pytaniami o prowadzenie spółki prawa handlowego. Znając tą osobę byłem przekonany, że pytania nie były zadane ot tak sobie, tylko musiały być podyktowane jakimiś zdarzeniami. Okazało się, że od samochodu, który wyjechał z Hiszpanii na terenie Niemiec odczepiła się naczepa. Jak się okazało odjechała w prawą stronę powodując tylko straty w mieniu, ale przedsiębiorca zdał sobie sprawę z tego że gdyby urwana naczepa wjechała w lewą stronę mogłaby pozbawić ludzi zdrowia czy życia a firma mogłaby tego problemu nie udźwignąć. Przecież polisa OC ma swoją górną granicę odpowiedzialności powyżej której odpowiada przedsiębiorca ponieważ stronie przysługuje prawo wystąpienia do niego z regresem. Zrozumiał, że jedno zdarzenie może unicestwić firmę nie pozostawiając po niej śladu.

Kiedyś przed laty, wydawało mi się, że bankructwo firmy to wina zarządzających. Ich brak wiedzy, doświadczenia, należytej staranności. Z biegiem czasu człowiek chyba nabiera odrobinę pokory do życia i wiele rzeczy widzi inaczej. Po tylu latach obsługi prawnej firm doświadczyłem jak czasami trzeba niewiele by kompletnie niezależnie od przedsiębiorcy firma stała się bankrutem, niezależnie od działań i starań właściciela. Trzeba pamiętać że w takiej sytuacji jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną,  przedsiębiorca za niepowodzenia firmy odpowiada własnym majątkiem. Ten sam mechanizm działa również w drugą stronę. Jeżeli przedsiębiorca popadnie w problemy finansowe na gruncie prywatnym to organ egzekucyjny jakim jest komornik dokona licytacji majątku firmy. Pamiętam z przed kilku laty prośbę o wstąpienie w prawa i obowiązki spółki cywilnej przez spółkę z o.o. ponieważ okazało się że jeden ze wspólników tej spółki cywilnej dużo inwestował na giełdzie. Kiedy przyszły gwałtowne spadki okazało się że spółka cywilna stoi przed realnym zagrożeniem licytacji majątku za prywatne długi jednego z trzech wspólników…

Przekształcenie działalności w spółkę handlową. Kancelaria Prawna Tywoniuk&Partners

Dziedziczenie działalności gospodarczej

Drugie podstawowe zagrożenie to brak ciągłości działania firmy, w przypadku śmierci przedsiębiorcy. Każdy z nas wychodząc z domu ufa, że do niego wróci po pracy. Jednak ile osób codziennie nie wraca. Często zadaję moim nowym klientom pytanie czy są przygotowani na sytuację, w której nie wrócą któregoś dnia do domu? Czy firma jest na to przygotowana? Oczywiście wszystkiego nie da się przewidzieć, ale da się zachować ciągłość działalności. Niestety nie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwo ulega zamknięciu z mocy prawa wraz ze śmiercią właściciela. W tej sytuacji dalsze prowadzenie firmy przez spadkobierców jest procesem skomplikowanym i nie da się tego wykonać w sposób automatyczny. Z mocy prawa rozwiązują się umowy z kontrahentami i pracownikami, a przejęcie zgromadzonego majątku musi poprzedzić postępowanie spadkowe i oby spadkobiercy byli znani i zgodni, co nie jest wcale rzeczą tak oczywistą.

Przekształcenie działalności w spółkę handlową – kiedy warto to zrobić?

Mając na względzie przedstawione dwa zagrożenia warto pomyśleć o przekształceniu firmy w momencie, kiedy ona bezpiecznie funkcjonuje, bez zbędnej presji czasu. Nie będę opisywał tu rodzaju spółki, w jaką należy firmę przekształcić ponieważ ustawodawca dał nam dość szeroką paletę możliwości, a ich podstawowej charakterystyki nie brakuje w dostępnych źródłach. Chciałbym tu zwrócić uwagę na inną rzecz. Często czytam o konieczności oddzielenia majątku przedsiębiorcy od majątku spółki. To się zgadza, jednak czy to wystarczy… Każda firma przez lata swojej działalności gromadzi majątek, często bardzo duży. Dlatego też konieczne jest zabezpieczenie majątku prywatnego i „firmowego” jednocześnie. Takie działanie wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale również doświadczonego prawnika który nie ograniczy się tylko do samych teorii, ale jego praktyka i doświadczenie zawodowe pozwoli tworzyć konstrukcje prawne dostosowane do indywidualnych potrzeb i warunków funkcjonowania klientów. Prowadząc działalność w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa warto rozważyć czy chcemy ponosić ryzyko niezawinionej przez nas utraty wyników ciężkiej, wieloletniej a nawet wielopokoleniowej pracy naszej i naszych pracowników.

W przypadku pytań dotyczących usługi jaką jest przekształcenie działalności w spółkę handlową, zapraszam jak zawsze do pisania bezpośrednio do mnie. Dane kontaktowe znajdziecie Państwo na stronie www.tywoniuk.com.pl.

 

Marianna Płatek

Marianna Płatek

Prezes Zarządu

Prezes Zarządu Fundacji IUSTUS, Wspólnik Kancelarii Prawnej TYWONIUK & LEWANDOWSKI – prawnik, specjalista z zakresu prawa obrotu gospodarczego, w szczególności przekształcenia podmiotów prawa handlowego, procesów naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowania i sprzedaży spółek handlowych oraz windykacji należności. W 2015 roku wyróżniony przez Bank Światowy dyplomem uznania od za wkład w rozwój przedsiębiorczości, a w roku 2018 Polsko Ukraińską Buławą Gospodarczą  za szczególny wkład w rozwój polsko – ukraińskiej współpracy gospodarczej .
Jako doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS prowadzi badania naukowe nad zagadnieniami prawa obrotu gospodarczego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie gdzie ukończył studia jednolite, kierunek – Prawo. Ukończył studia podyplomowe – Prawo gospodarcze na Katedrze Prawa Cywilnego i Gospodarczego wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uzyskał tytuł magistra zarządzania realizując specjalność Rachunkowość w Zarządzaniu finansami Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, oraz tytuł licencjata Europeistyki na Wydziale Administracji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ukończył studia pierwszego stopnia Współczesne Stosunki Międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku.
Od 1998 roku zajmuje się doradztwem w obszarze prawa obrotu gospodarczego, realizując przekształcenia podmiotów prawa handlowego, procesów naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowania i sprzedaży spółek handlowych. Wykładowca przedmiotów z zakresu prawa gospodarczego. Prokurent grupy kapitałowej Optimum Consulting Group Sp. z o.o.
Dodatkowo od 2012 zajmuje się problematyką prawną szeroko rozumianej ekonomii społecznej. Pełni funkcje doradcze na rzecz podmiotów ekonomii społecznej jest doradcą OWES i Lustratorem spółdzielni. Od 2014 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych w Warszawie.
Autor szeregu prawniczych publikacji w obszarze prawa obrotu gospodarczego, spółek kapitałowych oraz spółdzielni socjalnych. Uczestnik i prelegent wielu konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych.