Odzyskujemy wynagrodzenia od nieuczciwych pracodawców to kolejny program kierowany jako wsparcie osób poszkodowanych, kierowany z myślą o pracownikach ukraińskich, ale każdego kto zgłosi się do naszej fundacji nie zostawimy bez wsparci. bez względu na to czy będzie to Polak, Ukrainiec, Rosjanin, czy obywatel innego kraju. pracowników

Z przykrością przychodzi nam obserwować jak często polscy przedsiębiorcy są nieuczciwi wobec pracowników ukraińskich. Epidemia korona spowodowała lawinowy wzrost telefonów, jakie otrzymujemy od Ukraińców, z którymi pracodawcy rozwiązali umowę i nie rozliczyli ostatnich transz wynagrodzenia częstokroć licząc na to, że pracownicy ci wyjechali z Polski i nie upomną się o przysługujące im wynagrodzenie. 

Fundacja Iustus, przy wsparciu prawników Kancelarii Prawnej Tywoniuk & Lewandowski wpisuje się w założenia programu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej „Partnerstwo i zatrudnienie”, który ma na celu zwalczanie patologii na rynku zatrudnienia i tym samym uruchamia program odzyskiwania wynagrodzeń niezapłaconych przez polskich pracodawców.

Z pomocy można skorzystać zarówno w Polsce ale także przebywając na Ukrainie. 

Wystarczy zadzwonić pod numer tel +48 536 400 634 (Viber, WhatsApp)

Jak to wygląda w praktyce? Poniżej omówię każdy z etapów, jaki prowadzimy w procesie odzyskiwania należności pracowniczych od polskich pracodawców.

1. Telefon do fundacji 

Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać poszkodowany pracownik jest wykonanie telefonu do fundacji Iustus pod numer tel +48 536 400 634. Dla komfortu rozmówców i zmniejszenia kosztów rozmowy wskazany numer został połączony z popularnymi komunikatorami Viber, WhatsApp, każdy z naszych pracowników odbierających połączenie biegle włada językiem ukraińskim rosyjskim i polskim. W trakcie rozmowy dokonana zostanie weryfikacja możliwości dochodzenia należności. Sprawdzamy tu między innymi takie elementy jak: istnienie stosunku pracy, jego udokumentowanie i rozwiązanie, a także wykluczamy istnienie problemów, które uniemożliwią dochodzenia należności jak np. porzucenie pracy przez pracownika. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pomyślnie sprawa kwalifikowana jest do kolejnego etapu

2. Podpisanie umowy.

Jeżeli ze wstępnej oceny wynika, że jesteśmy w stanie sprawę poprowadzić, prosimy o przesłanie na email kopii dokumentów związanych z zatrudnieniem i dane niezbędne do zawarcia umowy, a następnie przesyłamy umowę wraz z pełnomocnictwem wystawionym na jednego z adwokatów kancelarii Prawnej Tywoniuk & Lewandowski, które to dokumenty należy sygnować podpisem, zeskanować i odesłać drogą mailową. Oryginał należy dostarczyć pocztą na nasz adres Fundacja IUSTUS ul. Trembeckiego 11, 35-234 Rzeszów. Oryginały będą nam niezbędne w oryginałach, jeżeli sprawa trafi do sądu. Do tego czasu wystarczą skany.

Należy tu wskazać, że wynagrodzenia za czynności związane z odzyskaniem należności pracowników to dwie składowe. Symboliczna opłata administracyjna pozwalająca na pokrycie podstawowych kosztów oraz wynagrodzenie procentowe za odzyskanie należności, czyli zlecający ponosi niewielkie wydatki na odzyskanie utraconego wynagrodzenia bez potrzeby przyjazdu do Polski, zaś adwokaci otrzymują honorarium nie za wykonywane czynności, a za faktyczny efekt działania, kiedy pracownik odzyska swoje wynagrodzenie.. 

3. Pismo do pracodawcy z prośbą o ustosunkowanie do sprawy

W pierwszej kolejności działamy na „miękko”, tj. przygotowujemy i przesyłamy pracodawcy pismo, w którym informujemy o wpłynięciu sprawy, informujemy o stanowisku reprezentowanego przez nas pracownika i wnosimy o ustosunkowanie się pracodawcy do formułowanych zarzutów, dając jednocześnie możliwość przeprowadzenia mediacji przez mediatorów sądowych skupionych przy Regionalnym Instytucie Mediacji prowadzonym przez Fundację.  Jeżeli klient przedstawia stanowisko niejednoznaczne, niepoparte dokumentami, nie odpowie lub nie podejmie mediacji, sprawa kierowana jest do kolejnego etapu działań.

4. Przedsądowe wezwanie do zapłaty

W przypadku braku spłaty należnego wynagrodzenia w oparciu o działania miękkie przechodzimy do działań bardziej zdecydowanych, z których pierwszym krokiem jest skierowanie już przez prawników Kancelarii Prawnej Tywoniuk & Lewandowski  przedsądowego wezwania do zapłaty. W wezwaniu tym już zdecydowanie adwokat domaga się zapłaty należnego wynagrodzenia. Wezwanie to jest elementem pressingu wywieranego na pracodawcę z drugiej strony jest elementem niezbędnym do skierowania sprawy do sądu. 

5. Rozmowa telefoniczna.

Aby dać tzw ostatnią szansę prawnik kancelarii przed skierowaniem sprawy do sądu wykonuje rozmowę telefoniczną dając możliwość wpłaty. Jednoczenie informuje o przekazaniu w ciągu jednego dnia roboczego sprawy do sądu. 

6. Droga sądowa i egzekucja komornicza

Brak płatności w dniu rozmowy telefonicznej powoduje przekazanie sprawy do sądu, a następnie otrzymany nakaz zapłaty kierowany jest do komornika w celu wyegzekwowania należności w drodze egzekucji komorniczej.

Przedstawiona powyżej ścieżka działań jest najdłuższą z możliwych. Oczywistym jest, że spłata zaległego wynagrodzenia może nastąpić na każdym z etapów działania, co znacząco skróci czas wyegzekwowania należnego wynagrodzenia pracowniczego.

 

Marianna Płatek

Marianna Płatek

Prezes Zarządu Fundacji IUSTUS, Prokurent w Grupie OCG
 Wspólnik Kancelarii Prawnej TYWONIUK & LEWANDOWSKI 

Pomaga firmom zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonego biznesu oraz wejść na rynki wschodnie, szczególnie Ukraina i Rosja. Przez lata kariery zawodowej występuje nie tylko jako prawnik, ale również jako przedsiębiorca, gdzie przeżywał swoje wzloty i upadki. Jednak to doświadczenie pozwoliło wyjść mocno po za schematy w jakich poruszają się prawnicy.

Od ponad 20-tu lat specjalizuje się w prawie obrotu gospodarczego, w szczególności obsłudze fuzji oraz przejęć krajowych i zagranicznych, przekształceniach podmiotów prawa handlowego, procesach naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowaniu i sprzedaży spółek handlowych. 

W 2015 roku wyróżniony przez Bank Światowy dyplomem uznania od za wkład w rozwój przedsiębiorczości. 

W 2018 roku Polsko Ukraińską Buławą Gospodarczą  za wybitne działania na rzecz rozwoju polsko – ukraińskiej współpracy gospodarczej.

Współpracuję również z najbardziej znaczącymi kancelariami adwokackimi w Rosji co pozwala skutecznie wspierać inwestycje w Federacji Rosyjskiej

Jako doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS prowadzi badania naukowe nad zagadnieniami prawa obrotu gospodarczego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie gdzie ukończył studia jednolite, kierunek – Prawo. Ukończył studia podyplomowe – Prawo gospodarcze na Katedrze Prawa Cywilnego i Gospodarczego wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uzyskał tytuł magistra zarządzania realizując specjalność Rachunkowość w Zarządzaniu finansami Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, oraz tytuł licencjata Europeistyki na Wydziale Administracji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ukończył studia pierwszego stopnia Współczesne Stosunki Międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku.
Od 1998 roku zajmuje się doradztwem w obszarze prawa obrotu gospodarczego, realizując przekształcenia podmiotów prawa handlowego, procesów naprawczych, restrukturyzacyjnych oraz przygotowania i sprzedaży spółek handlowych. Wykładowca przedmiotów z zakresu prawa gospodarczego. Prokurent grupy kapitałowej Optimum Consulting Group Sp. z o.o.
Dodatkowo od 2012 zajmuje się problematyką prawną szeroko rozumianej ekonomii społecznej. Pełni funkcje doradcze na rzecz podmiotów ekonomii społecznej jest doradcą OWES i Lustratorem spółdzielni. Od 2014 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych w Warszawie.
Autor szeregu prawniczych publikacji w obszarze prawa obrotu gospodarczego, spółek kapitałowych oraz spółdzielni socjalnych. Uczestnik i prelegent wielu konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych.