Obecnie coraz częściej słyszymy, że na polskim rynku brakuje pracowników, a jednym z sektorów, które cierpią na największe braki kadrowe jest  transport. W szczególności poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t DMC. Zauważają to praktycznie wszyscy przedsiębiorcy oferujący swoim klientom usługi transportowe. I to właśnie oni coraz częściej decydują się na krok jakim jest rekrutacja kierowców ze Wschodu.

Agencja Doradztwa Personalnego Personalis

Szczegółowych informacji  dotyczących rekrutacji kierowców z krajów Europy Wschodniej  udzieli Państwu: Oleksandr Bondarenko Koordynator procesów rekrutacji T: +48 17 283 82 30 www.personalis.com.pl M: kontakt@personalis.com.pl Z danych jakie są dostępne za rok 2017 wynika, że na polskim rynku może brakować nawet 100 tysięcy zawodowych kierowców. Liczba ta jest ogromna. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy coraz częściej szukają pracowników na wschodzie Europy. Zaś kierowcy z krajów takich jak: Ukraina, Białoruś, Rosja, Kazachstan, Armenia czy Gruzja chętnie podejmują pracę w Polsce, uzupełniając tym samym braki na polskim rynku pracy.

Zatrudnienie kierowców ze Wschodu

Proces rekrutacji, a potem zatrudnienia kierowcy ze Wschodu nie jest ani łatwy ani szybki. Przedsiębiorca decydujący się na zatrudnienie kierowców z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej musi mieć świadomość tego, jakie obowiązki spoczywają na nim w związku z zatrudnieniem kierowców ze wschodu Europy. Kompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów i długi czas oczekiwania na wydanie odpowiednich zaświadczeń sprawia, że niektórzy pracodawcy są tym zniechęceni. Niepotrzebnie. Jednym z rozwiązań, które mogą odciążyć pracodawcę i jednocześnie zapewnić zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów, jest skorzystanie z doświadczonej agencji doradztwa personalnego. Agencja Doradztwa Personalnego Personalis zajmuje się wyszukiwaniem i rekrutacją pracowników (w tym także kierowców) z krajów wschodnich. Pracownicy Agencji władają biegle językiem polskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Pozwala im to z powodzeniem przeprowadzać rekrutacje i kontaktować się zarówno z pracodawcami, jak i pracownikami. Dodatkowo dzięki współpracy z prawnikami Kancelarii Prawnej Tywoniuk&Partners przygotowują dokumenty niezbędne do zatrudnienia i wykonywania pracy kierowcy. Dzięki temu cały proces związany z zatrudnieniem jest sprawny i bezpieczny dla klientów. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ bardzo często zdarzają się sytuacje, że podczas kontroli okazuje się, że kierowca nie ma kompletu wymaganych dokumentów, co skutkuje nałożeniem kar zarówno na niego, jak i na pracodawcę. Problemy związane z zatrudnieniem kierowców ze wschodu oraz sposoby ich unikania zostaną omówione w kolejnym artykule.

Kod 95 i Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

Kod 95 pojawia się w prawie jazdy zawodowego kierowcy po uzyskaniu  świadectwa kwalifikacji zawodowej. Obowiązek i terminy wpisów reguluje w tym przypadku Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Dokumenty wymagane do uzyskania Kodu 95 oraz świadectwa kwalifikacji zawodowej zostały szczegółowo opisane w jednym z naszych poprzednich artykułów: Kod 95 i Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej kierowcy. Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych zatrudnieniem kierowców z krajów wschodnich zapraszamy do kontaktu z Agencją Doradztwa Personalnego Personalis. Rekrutacja kierowców ze Wschodu